Hjem / Nyheter / Bransjenyheter / Hva er bedre, PVC eller PU-skinn? En guide for sofaer, biler, vesker og sko

Hva er bedre, PVC eller PU-skinn? En guide for sofaer, biler, vesker og sko

Oct 09, 2026 ------ Bransjenyheter

Det korte svaret: Fire spørsmål avgjør det

Før du sammenligner datablader, svar på disse fire spørsmålene om sluttproduktet. De løser PVC-mot-PU-debatten raskere enn noen spesifikasjonstabell - og i de fleste kommersielle applikasjoner peker de mot en riktig spesifisert PVC.

  1. Hva er den dominerende slitasjemekanismen? Friksjon, slitasje, gjentatt tørking, fuktighet og flammeeksponering favoriserer PVC. PU kan tilby en kant i svært lav temperatur flex og ultramyk berøring, men den kanten må veies mot hydrolyserisiko.
  2. Hva berører overflaten? Solkrem, svette, desinfeksjonsmiddel og fet mat er rutinemessige utfordringer. En lavmigrerende PVC med et beskyttende toppstrøk motstår daglig rengjøring godt. Alkoholbaserte desinfeksjonsmidler og enkelte løsemidler kan angripe visse PU-toppstrøk.
  3. Hvor viktig er berøring? PU kan føles mykere i løpet av de første ti sekundene, men PVC kan skummes, overflatebehandles og preges for å gi myk berøring samtidig som den beholder bedre støtte, formbevaring og rengjørbarhet.
  4. Hva er erstatningskostnaden? En riktig spesifisert PVC-rull gir ofte en lavere kostnad per års bruk fordi den ikke hydrolyserer, tåler rengjøringsmidler og holder preging. En billig PU kan svikte raskere under varme, fuktige forhold.

Hvis applikasjonen er en mye trafikkert, nedtørkende overflate i et kontrollert inneklima, er PVC normalt det rasjonelle valget. Hvis applikasjonen er en ultralett, myk, pustende eller lite lukt nisje, kan PU vurderes. Alt annet bør forhandles med PVC som standard benchmark, ikke som budsjettreduksjon.

Hva PVC og PU-skinn egentlig er

Begge materialene er belagte stoffer, ikke huder. En "skinn"-etikett i syntetisk kategori beskriver et polymerskinn bundet til en tekstilbakside. Det er derfor to ruller med samme navn kan oppføre seg helt forskjellig: polymeren, mykneren eller polyolen, baksiden og belegningsprosessen endrer alle resultatet.

PVC kunstlær

PVC kunstlær is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU kunstskinn

PU kunstskinn uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the forskjeller mellom kunstig PVC-skinn og PU-kunstskinn .

PVC vs PU-skinn: Sammenligning side om side

Tabellen nedenfor gjenspeiler typiske kommersielle områder fra vanlige produksjonsserier. Behandle tallene som et utgangspunkt for spesifikasjon, ikke som universelle konstanter. En velformulert PVC kan utkonkurrere en dårlig formulert PU på flere rader samtidig, og PVC er fortsatt det mer stabile valget i fuktige, tørkende og flammehemmende applikasjoner.

Typiske kommersielle verdier for belagt syntetisk lær; faktisk ytelse varierer med formulering, bakside, tykkelse og etterbehandling.
Eiendom PVC kunstlær PU kunstskinn
Grunnkjemi PVC-harpiks, ikke-begrenset mykner, CaCO3 fyllstoff, stabilisatorer Polyuretanharpiks, polyester, polyeter eller polykarbonatpolyol
Typisk vekt 480 til 900 g/m² 300 til 650 g/m²
Håndfølelse Justerbar fra fast til myk berøring gjennom skumming og etterbehandling; har dyp preging Myk og varm i starten, men ofte tynnere og mindre støttende
Slitasje, Martindale ISO 12947 25 000 til 60 000 sykluser standard; kontraktkarakterer kan nå 80 000 til 150 000 40 000 til 150 000 sykluser, høyere for mikrofiber, men kan falle etter fuktig aldring
Flex ved lav temperatur, ISO 5402 Kan formuleres for -20 °C eller lavere med riktig mykner God lavtemperatur-flex med polykarbonatkvaliteter, men kostnads- og hydrolyseavveininger gjelder
Varm og fuktig aldring Hydrolyserer ikke; myknerkvaliteter med lav migrasjon holder seg stabile Polyester-polyolkvaliteter kan hydrolysere over 70 °C og 90 % RF
Flammeadferd Iboende selvslukkende; lav-røyk formuleringer tilgjengelig Brenner lettere, trenger tilsatt flammehemmere, kan dryppe
Pusteevne Solid PVC er lavt, men mikroperforert og skummet PVC forbedrer komforten Høyere, spesielt mikrofiber, men ofte med lavere styrke og hydrolyserisiko
Rengjøringstoleranse Utmerket med nøytrale vaskemidler, vann og rutinemessige desinfeksjonsmidler Bra, men noen toppstrøk er følsomme for alkohol
Prisindeks 100 (grunnlinje) 120 til 180 avhengig av polyol og prosess
Passer best til Høytrafikk, tørk-ned, fuktig, flammehemmende, bil-, møbler-, trenings- og veggdekkende overflater Berøringskritiske, ultralette, pustende og luktfattig nisjeoverflater

Holdbarhet: Slitasje, bøyning og hva som virkelig dreper hvert materiale

Holdbarhetsargumenter går vanligvis galt fordi folk sammenligner feil feilmodus. PVC dør sjelden av slitasje; når det mislykkes, er det vanligvis fordi en billig formulering brukte for mye fyllstoff eller feil mykner. Med en mykner med lav migrasjon og et beskyttende toppstrøk kan PVC beholde overflateintegriteten i årevis. PU dør sjelden av tap av mykner; det dør av hydrolyse eller fra et toppstrøk som ikke tåler gjentatt bøying.

Slitasjemotstand

På en Martindale-rigg vil et godt bygget PVC-trekk vanligvis holde 25 000 til 60 000 sykluser før synlig overflateendring, noe som er nok for kontraktsmøbler, skoleseter og dørpaneler til kjøretøy. Kontraktskvalitets PVC kan nå 80 000 til 150 000 sykluser. PU, spesielt mikrofiber-PU, overskrider ofte 100 000 sykluser under tørre forhold, men fordelen blir smalere eller reversert etter varm, fuktig aldring. Hvis applikasjonen involverer konstant glidende kontakt pluss rengjøring og fuktighet, forblir PVC den mer forutsigbare spesifikasjonen.

Flex tretthet og kald sprekk

Fleksiometre bøyer en stripe av materiale gjennom en fast vinkel til den sprekker. Fleksibel PVC med middels mykner kan nå 50 000 til 150 000 sykluser ved romtemperatur. Lavtemperaturytelse avhenger av myknervalg, ikke av PVC som familie; en riktig formulert PVC kan håndtere kaldt klima. Polykarbonatbasert PU håndterer kald flex merkbart bedre, men det koster mer og har fortsatt hydrolyserisiko under varme, fuktige forhold.

Hydrolyse og fuktig aldring

Dette er PUs akilleshæl. Standard polyester-polyol PU lagret eller brukt over omtrent 70 °C og 90 % relativ fuktighet kan brytes ned ved esterbindingen, og produsere en klebrig, krittaktig overflate som løsner fra baksiden. Polyeter- og polykarbonatpolyoler forbedrer motstanden dramatisk, men de koster mer. PVC hydrolyserer ikke. Hvis produktet ditt sendes gjennom tropiske havner, ligger i en varm beholder eller opererer i et dampmiljø, er PVC med lavmigrasjonsmykner den tryggere standarden før du godkjenner prøven.

Slitestyrken beholdt etter fem år under varme, fuktige forhold

100 % 75 % 50 % 25 % 0 % År 0 År 1 År 2 År 3 År 4 År 5
PVC, mykner med lav migrasjon PU, standard polyesterpolyol

Illustrerende trend basert på typiske feltavkastninger; en lav-migrerende PVC holder overflatens integritet lenger i fuktig varme, mens standard polyester PU mister styrke raskere når hydrolysen begynner.

Kostnad: Enhetspris er ikke tallet som betyr noe

Prisen per meter er det minst nyttige kostnadstallet i et kunstskinnprosjekt. Det som betyr noe er kostnaden per år med tjeneste, og dette tallet inkluderer erstatningsarbeid, transport av en andre forsendelse og omdømmeskaden til en sviktende overflate.

Ta et gjestfrihetsseteprosjekt med 100 m² synlig møbeltrekk. Standard PVC til USD 6,20 per meter koster USD 620 for første belegg. Kontraktsbasert flammehemmende PVC til USD 7,80 koster USD 780. Coated PU til USD 9,40 koster USD 940, og mikrofiber-PU til USD 12,00 koster USD 1200. Hvis standard PVC er spesifisert med en mykner med lav migrasjon og rutinemessig rengjøring, kan den tjene fem år. FR-kvalitet PVC kan nå åtte år. En belagt PU i et fuktig servicemiljø kan trenge utvinning i år tre. Rangeringen favoriserer da PVC klart på totalkostnad.

Fem års totalkostnad per 100 m² møbeltrekk, med realistiske erstatningsforutsetninger

PVC, standard
USD 620
PVC, FR kontraktskvalitet
USD 780
PU, belagt
USD 1504
PU, mikrofiber
USD 1200

Barer skalert til maksimalt USD 2200. PVC-standard og FR-kvaliteter antas å vare i fem år med rutinemessig rengjøring; PU-belagt antas å trenge én gjenvinning i år tre i et fuktig servicemiljø; mikrofiber PU antas å vare i fem år under kontrollerte forhold. Arbeid, frakt og nedetid er estimert til 60 % av materialkostnaden for en enkelt utvinning.

Følelse, komfort og pusteevne

Berøring blir ofte presentert som PUs klareste fordel, men gapet er smalere enn prøvebøker antyder. Polyuretan-toppbelegg kan formuleres for å føles tørre, voksaktige eller silkeaktige, og overføringsbeleggingsprosessen gjengir fine korndetaljer. PVC kan også skummes, overflatebehandles og preges for å gi en myk, varm håndfølelse. Forskjellen er at PVC generelt beholder bedre støtte, formbevaring og rengjørbarhet, mens PUs mykhet kan komme med et tynnere belegg og høyere hydrolyserisiko.

Pusteevnen følger et lignende mønster. Et solid PVC-belegg blokkerer damp nesten fullstendig, så et PVC-sete kan føles klamt etter tjue minutters kontakt. Mikroperforert og skummet PVC forbedrer luftstrømmen og komforten. PU, og spesielt mikrofiber PU, tillater noe fuktighetsdampoverføring fordi polymerstrukturen er mer åpen. Ingen av materialene er lik et ekte skinn, men en god skummet eller mikroperforert PVC er et praktisk, holdbart alternativ for de fleste sitte- og veggdekkeprosjekter.

Vekt er den tredje komfortfaktoren. PU ved 350 g/m² sparer omtrent 200 til 300 gram per kvadratmeter sammenlignet med en sammenlignbar PVC. På en 22-tommers håndbagasjekoffert er det en meningsfull frakt- og håndteringsforskjell, og i fottøy endrer det hvordan skoen bryter inn i løpet av den første uken. For de fleste bruksområder innen møbeltrekk, bil, trening og veggdekker betyr imidlertid den ekstra støtten og holdbarheten til PVC mer enn vektbesparelsen.

Kjemikalieoverholdelse, lukt og inneluftkvalitet

Samsvar er området der et billig materiale stille og rolig blir dyrt. To syntetiske lær kan se identiske ut i en prøvebok og sitte på hver sin side av en regulering. Moderne PVC er fullt i stand til å møte begrensede markedskrav når riktig mykner og toppstrøksystem velges.

PVC: ikke-begrensede myknere og lavmigrasjonssystemer

Begrensede ftalater som DEHP, DBP, BBP og DIBP er begrenset under REACH Annex XVII-post 51 for artikler på det europeiske markedet, og lignende restriksjoner gjelder for barneprodukter i Nord-Amerika. Konform PVC-produksjon bruker ikke-begrensede myknere som DINP eller DOTP. PVC-kvaliteter med lav migrasjon og lav-VOC er også tilgjengelig for bilindustrien, møbler og interiørdekorasjoner. PVC er iboende selvslukkende, og formuleringer med lavt røyknivå kan møte krevende røyktetthets- og toksisitetsgrenser. Dette er en stor fordel innen offentlig transport, kontraktsmøbler og treningsutstyr.

PU: løsemiddelrester og lukt

Løsemiddelbasert PU-produksjon kan etterlate dimetylformamid- eller toluenrester hvis tørke- og vasketrinnene ikke er ordentlig kontrollert. Vannbaserte og løsemiddelfrie PU-systemer fjerner i stor grad denne risikoen, og de kutter også merkbart lukt. For forseglede interiører som bilkabiner, er kjøretøyinteriørluftkvalitetstester som VDA 270 for lukt og DIN 75201 for dugg standard akseptkriterier, og PU bedømmes like strengt på begge som PVC. PU trenger også generelt tilsatt flammehemmere, som kan introdusere deres egne lukt- og utslippsutfordringer.

Delte krav

Uansett hvilken polymer du velger, forvent å levere bevis på begrensede aminer i azofargestoffer, tungmetaller, totalt flyktige organiske forbindelser og i noen markeder polysykliske aromatiske hydrokarboner. Tekstilmiljømerker er fortsatt den raskeste måten å bevise at hele konstruksjonen, ikke bare belegget, oppfyller en anerkjent terskel.

Søknad etter søknad: Hvor hvert materiale vinner

Debatten løser seg mye raskere når den brukes på et bestemt produkt. Nedenfor er de seks kategoriene der valget oftest bestrides i reelle kjøpsbeslutninger. I de fleste av dem er PVC den tryggere første spesifikasjonen.

Bilinteriør

Kjøretøykabiner krever slitestyrke, fargebestandighet mot gnidning, lav duggdannelse og flammeadferd. PVC dominerer dørpaneler, nedre instrumentpaneler og mange setestøtter fordi det preger dypt, tåler rengjøringsmidler og selvslukker. Myknersystemer med lavt dugg tar opp dugg i frontruten. PU vinner på ratt, taklister og noen premium seteoverflater der myk berøring og lav glans betyr noe. Et praktisk kompromiss som brukes av mange programmer er PVC på nedre overflater med høy slitasje og kontaktflater, med PU bare der berøringsfordelen er avgjørende.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Høy slitasjebestandig PVC bilinnredningsskinn Høyslitasjebestandig PVC bilinnredningsskinn er et høyytelsesstoff designet for bilinteriør, egnet for en rekke interiørdekorasjonsmaterialer som f. Se produkt →

Sofaer og stoppede møbler

Husholdninger med små barn klarer seg generelt bedre med PVC, som trekker bort saftsøl og kan tørkes av med en fuktig klut uten å endre farge. Husholdninger som kjøper på komfort kan foretrekke PU fordi en PU-sofa føles varmere i et kaldt rom. Unnlatelsen å se etter er migrering av mykner på lavkvalitets PVC, der belegget fester seg til seg selv og plukker opp fargestoff fra det det berører under lagring. Se etter et kompatibelt toppstrøk med lav migrasjon og et oppgitt resultat av migrasjonstest. Med riktig formulering er PVC det mer familievennlige og langvarige valget.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Soft-Touch Anti-Stain imitert skinn for sofaer Vårt myke berøringsfrie imiterte skinn for sofaer er laget av høykvalitets PVC/PU-skinn, med en fin, myk overflatetekstur, et naturlig narv og en behagelig følelse... Se produkt →

For kjøpere som setter sammen et komplett møbeltrekksprogram, vår serie av syntetisk lær sofa dekker både myke og kraftige PVC-konstruksjoner i samme fargestandarder, noe som unngår fargemismatchet som oppstår når PVC og PU hentes fra ulike leverandører.

Vesker og bagasje

Bagasje er en vektbedrift, og PUs lettere belegg gir en fordel på kabinbager og traller med myk side. PVC beholder en sterkere fordel der det kreves holdbarhet, vanntetting, høyfrekvent sveising og en sterk preget statement-overflate, som for eksempel krokodillekorn. PVC motstår også slitasje og slitasje bedre når dekselet dras over flyplassgulv. For de fleste hardbruksbagasjer er PVC fortsatt den mer robuste spesifikasjonen.

Fottøy

Skooverdeler lever med konstant bøying og fuktighet. PU, spesielt polykarbonatbaserte kvaliteter, takler fleksibel tretthet og kald sprekk godt, og det er grunnen til at mange mellomstore overdeler er PU. PVC vises oftere i fôr, barnesandaler og vanntette støvler i wellington-stil, der dens lave fuktighetsdampoverføring, enkle sveising og rengjørbarhet faktisk er fordeler. For vanntett og lett å rengjøre fottøy er PVC ofte det bedre tekniske valget.

Treningsutstyr

Dette er en overraskende balansert kategori. Benker og puter opplever svette, kroppsoljer og gjentatt kompresjon, og PVCs avtørbare overflate og iboende flammemotstand er attraktive. Velg en PVC-kvalitet med et beskyttende toppstrøk og mykner med lav migrering for å motstå utvinning av salt og solkrem. PU med et beskyttende toppstrøk motstår dette bedre i enkelte tørre miljøer, men trenger en ekstra flammehemmende pakke for å bestå sikkerhetstestene som forsikringsselskapene i økende grad krever. For travle treningssentre er PVC vanligvis det mer holdbare og etterrettelige utgangspunktet.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Svettesikkert brannhemmende kunstskinn for treningsutstyr Svettesikkert brannhemmende kunstskinn er designet spesielt for treningsutstyr. Den er slitesterk og slitesterk, og opprettholder en jevn, sprekkfri og blemme-... Se produkt →

Innredning og veggbekledning

Veggpaneler og myk veggbekledning drives av lukt og inneluftkvalitet snarere enn slitasje. PUs lavere myknerinnhold og lavere luktprofil gjør det til en standard i enkelte prosjekter med lite lukt, mens PVC forblir konkurransedyktig i områder med høy fuktighet som baderom og servicekorridorer der muggbestandighet og rengjørbarhet overgår følelsen. Luktfattig, lav-VOC PVC-kvaliteter lukker nå mye av luktgapet, noe som gjør PVC til det mer allsidige og holdbare valget for de fleste kontraktinteriør.

Hvordan spesifisere materialet uten å bli brent

De fleste klager som når en leverandør kan spores til en spesifikasjon som aldri har angitt den kritiske egenskapen. En enkelt side med akseptkriterier forhindrer nesten alle av dem. Sjekklisten nedenfor dekker verdiene som faktisk forårsaker tvister.

Minimum akseptkriterier for å avtale skriftlig før en innkjøpsordre utstedes.
Parameter Typisk krav Hvorfor det betyr noe
Totalvekt Oppgitt gram per kvadratmeter, toleranse pluss eller minus 5 % Lav vekt kan bety mindre belegg eller mer fyllstoff; bekrefte polymerinnholdet
Tykkelse Oppgitte millimeter, toleranse pluss eller minus 0,05 mm Påvirker flex-levetid, sveise- og sømoppførsel
Rullebredde og lengde 137 eller 142 cm, toleranse pluss eller minus 1 %, nominelle 50 m ruller Korte ruller øker kutteavfall og enhetskostnad
Slitasje Minimum Martindale-sykluser for tiltenkt bruk Den beste proxy for overflatelevetid
Flex og kald sprekk Minimumssykluser ved laveste forventede driftstemperatur Forhindrer oppsprekking under vintertransport
Fargebestandighet mot gnidning Våt og tørr vurdering stemte mot en referanseprøve Forhindrer overføring av fargestoffer til klær og hvitt trekk
Mykner eller polyoltype Navngitt skriftlig; for PVC, angi ikke-begrenset mykner og migrasjonskvalitet Bestemmer overholdelse, lukt og hydrolysemotstand
Flammeytelse Navngitt testmetode og bestått terskel Akseptkriterier varierer etter marked og sektor
Lukt og utslipp Luktvurdering og VOC-grense hvis produktet er vedlagt Kritisk for kjøretøykabiner og forseglede møbler

To ekstra vaner skiller erfarne kjøpere fra alle andre. Først må du alltid godkjenne en produksjonsprøve fra den faktiske linjen som skal kjøre bestillingen din, ikke en laboratorieprøve, fordi myknerdosering og ovnstemperaturer går mellom linjene. For det andre, hold en beholdt referanse for den godkjente prøven forseglet og datert, siden farge- og håndfølelsestvister etter seks måneder er umulige å løse uten en.

Fem myter som koster kjøpere penger

  • "PU er alltid mer miljøvennlig." Løsemiddelbasert PU kan ha en høyere utslippsprofil enn en moderne lavmigrerende PVC. Prosessen og mykner- eller polyolvalget bestemmer svaret, ikke de tre bokstavene på etiketten.
  • "PVC er billigere, så det er bare budsjettalternativet." Billig PVC er et budsjettalternativ. Kontraktsgradig flammehemmende PVC med lav migrering koster ofte mer per meter enn PU på inngangsnivå, og det kan fortsatt være det beste kjøpet fordi det varer lenger og motstår fuktighet.
  • "PU sprekker aldri." Standard polyester PU kan hydrolysere under varme, fuktige forhold og sprekke verre enn PVC. Polyoltypen er den avgjørende faktoren.
  • "Syntetisk lær betyr PVC." Både PVC og PU er syntetiske. Begrepet sier ingenting om kjemi, derfor bør man alltid be om datablad.
  • "Pustende betyr vanntett." Mikroperforering forbedrer luftbevegelsen, men skaper også en vei for væske. Hvis produktet må motstå søl, spesifiser et solid PVC-belegg i stedet.

Ofte stilte spørsmål

Er PU-skinn dyrere enn PVC-skinn?

Vanligvis, ja. Ved sammenlignbar tykkelse bærer PU vanligvis en prispremie på 20 til 80 prosent fordi polyuretanharpiks koster mer enn PVC-blanding og overføringsbeleggingsprosessen er langsommere. Premien reduseres når PVC er en kompatibel, flammehemmende kvalitet med lav migrasjon.

Hvilken varer lenger?

Det avhenger av feilmodusen du er utsatt for. I tørre, slitende miljøer som tørkes ned, varer PVC ofte lenger. I varme, fuktige, bøyende miljøer kan en riktig spesifisert PU, spesielt polykarbonat- eller polyeterbasert, overgå standard PVC. PVC hydrolyserer imidlertid ikke, så en PVC med lav migrasjon er det tryggere valget med lang levetid i fuktige, tropiske og rengjøringsintensive applikasjoner.

Er PU-skinn pustende nok til å sitte på i timevis?

Det er bedre enn solid PVC, men fortsatt langt bak et ekte skinn eller et vevd stoff. Hvis pusteevne er prioritet, er mikrofiber-PU med mikroperforering et alternativ, men skummet eller mikroperforert PVC kan også forbedre komforten samtidig som PVCs holdbarhet og rengjøringsevne beholdes.

Kan PVC-skinn brukes i bilinteriør?

Ja, og det er mye brukt på dørpaneler, nedre trim og setestøtter. Begrensningene er duggdannelse, migrering av mykner og røyktoksisitet, som alle kan håndteres med det riktige mykner- og toppstrøksystemet.

Inneholder PVC-skinn begrensede ftalater?

Det bør ikke hvis det selges til regulerte markeder. Samsvarende produksjon bruker ikke-begrensede myknere som DINP eller DOTP, og dette må bekreftes skriftlig med testrapporter i stedet for antatt fra ordet "øko" på et prøvekort.

Er mikrofiber-PU det samme som PU-skinn?

Microfiber PU er en undergruppe av PU-skinn. Beleggskjemien er lik, men baksiden er et tredimensjonalt mikrofiberfibermateriale i stedet for en strikk, som gir et høyere slitasjetak, en mykere håndfølelse og bedre fuktighetsdampoverføring. Det har fortsatt hydrolyserisiko med mindre en polyeter- eller polykarbonatpolyol er spesifisert.

Hvilket materiale er bedre for et fuktig klima?

En lavmigrerende PVC er generelt tryggere ved konstant fuktighet, fordi den ikke hydrolyserer. Hvis PU er nødvendig for følelsen, spesifiser en polyeter- eller polykarbonatpolyol og bekreft hydrolysetestresultatene.

Hva er best for barnemøbler?

PVC er lettere å rengjøre og vanskeligere å skade, men det må være sertifisert fri for begrensede ftalater og tungmetaller. En soft-touch anti-flekk PU velges noen ganger for den taktile opplevelsen, selv om den koster mer og flekker litt lettere. For de fleste familier er en kompatibel PVC med et toppstrøk med lav migrasjon det mer praktiske valget.

Hvis du veier PVC mot PU for et spesifikt produkt, er den raskeste veien til en avgjørelse et sammenlignende prøvesett i stedet for et lengre datablad. Send oss ​​søknaden, forventet levetid, målmarkedet og feilen du er mest bekymret for, så matcher vi en PVC-kvalitet og en PU-kvalitet på samme underlag, fargestandard og tykkelse slik at du kan kjøre ekte søm-, sveise-, slitasje- og flekstester på identiske utgangspunkter. I de fleste tilfeller vil PVC-prøven møte oppdraget med bedre totalkostnad, bedre fuktmotstand og enklere rengjøring. Den sammenligningen tar omtrent to uker og løser argumentet permanent, for da er avgjørelsen basert på ditt eget produksjonsgulv i stedet for på en generell regel som aldri var sant for hver applikasjon.

Nyheter